Критично мислити, діяти за логікою та розуміти, що відбувається!

 


Сьогодні, коли наша країна потерпає від вторгнення російських бандитів особливим надбанням є вміння критично мислити і сприймати інформацію, фільтруючи її, не панікуючи і не підтримуючи ворожі «фейки». Критичне мислення — це те, що допомагає виважено і миттєво приймати рішення. А за один день ми приймаємо їх десятки і, навіть, сотні. Найкращий спосіб навчитися критично мислити  — задавати багато питань і самостійно шукати на них відповіді. Запитання стимулюють критичне мислення.  Як можна швидко навчитися критично мислити?

По-перше, потрібно розуміти масштаб проблеми, рівень своїх можливостей для локалізації цієї ситуації. По-друге, здійсніть оцінку існуючих варіантів і вибір кращого. Для цього варто провести дуже дієву і просту вправу «Від великого до малого»:

1.      Напишіть все, що Вас турбує: від дрібниць до великого.

2.      Викресліть те, на що Ви не можете вплинути.

3.      Усвідомте і починайте робити те, на що реально можете вплинути (розвантажувати гуманітарну допомогу, збирати і передавати речі, продукти харчування, поселяти переселенців, плести сітки для захисту нашої техніки і т.і).

По-третє, здійснюйте пошук тільки достовірної інформації (мінімум 3 джерела). Після цього формуйте та обґрунтовуйте власні погляди. Не вступайте у полеміку, не витрачайте дорогоцінного часу на порожні балачки на кшталт «А якби…», «А може б…». Допоможе у цій ситуації вправа «Позитивні новини»:

1.      Знайдіть одну хорошу новину в засобах масової інформації.

2.      Розкажіть цю новину іншим, поширте її у соціальних ЗМІ.

Дотримуйтесь інформаційної дієти — достатньо один-два рази в день подивитися новини для того, щоб бути в курсі дійсно важливих подій. Обмежте контакти людей в соцмережах, від яких ви отримуєте негативну інформацію про небезпеку війни чи її перебіг тощо. Оберіть для себе декілька авторитетних осіб чи джерел від яких іде суха, фактична інформація, без зайвого аналізу ситуації та особистісних оціночних суджень. Відокремте факти від вигадки. Коли Ви усвідомите, що думаєте про щось негативне, Ваш внутрішній голос повинен зупинити Вас. Піддайтесь йому і запишіть те, про що думаєте, щоб уповільнити динаміку. Після цього Ви будете мислити більш раціонально та оцінювати все більш правдиво. Перечитавши це, Ви побачите, чи відповідають Ваші негативні думки дійсності. У більшості випадках — не відповідають.

 По-четверте, приймайте виважені рішення і дійте, пам’ятаючи про позитивне мислення. У цьому Вам допоможе вправа «Точка зору»:

  Будь ласка, огляньте місце, у якому перебуваєте і спробуйте відзначити в ньому все, що має коричневий колір.      А тепер закрийте очі і перерахуйте все, що має блакитний і жовтий кольори. Відкрийте очі. Подивіться, скільки навколо вас речей блакитного і жовтого кольору.

  Ви шукали і знаходили тільки кoричневий колір. Так само відбувається з нами і в житті. Ми шукаємо і знаходимо тільки погане і пропускаємо хороше. Упевненість в користі очікування гіршого змушує нас випускати з уваги все хороше, що відбувається в нашому житті. Якщо Ви очікуєте гіршого, то обов'язково його й отримаєте. І навпаки. Можна знайти  таку точку зору, з якої кожне переживання матиме позитивне значення. З цієї хвилини Ви будете шукати у всьому і в кожному щось позитивне.

Визначте позитивний результат. Якщо все погано, то спробуйте знайти щось позитивне, що відбулось із Вами сьогодні чи коли-небудь, або, можливо, Ви дуже очікуєте на якусь хорошу подію – ПЕРЕМОГУ над ворогом. Відмовтеся від поганих думок. Більше думайте про хороше. У випадку навіть незначних успіхів хваліть себе, подумки кажучи: «Молодець!», «Добре вийшло!», радійте хорошим новинам: «Ворог здається», «Ми відбили ворожі атаки» «Світ нас підтримує», «Загарбник зазнав втрат та був зупинений» і т.і .

Реальна перешкода до позитивних думок ховається в мозку, який, немов запрограмований, постійно шукає якісь загрози. Така його властивість служила людству, коли воно жило в умовах постійної загрози життю, коли люди були мисливцями і мали вбивати, щоб вижити.

Але так було колись, зараз все по-іншому, тому наш мозок починає сам шукати загрози, а це в свою чергу призводить до виникнення негативних думок та песимістичних поглядів. Через ці «загрози» людина починає більше думати про те, що її справи йдуть погано, і все абсолютно не так, як би мало бути. Якщо загрози реальні, то дія цього механізму виправдана. Проте, якщо вони уявні, він лише завдає шкоди Вашому життю.

З цього приводу мені пригадується відома історія про трьох друзів, які йшли разом, але кожному з них вбачалося різне видіння світла у тунелі: один бачив у світлі пекло – це був песиміст, другий – світло раю – це був оптиміст, а третій тільки встиг в останню мить міркувань друзів уберегти їх від небезпеки і своєчасно відтягти в бік від світла, за яким рухався потяг – це був реаліст…    

Отже, важливо своєчасно визначити пріоритети, справжні цінності і зробити правильний вибір, але так буває не завжди. Щоб це вдалося Вам потрібно критично мислити, діяти за логікою та розуміти, що відбувається!

МИ ПЕРЕМАГАЄМО!!!

Палько Тетяна,

кандидат психологічних наук,

доцент кафедри педагогіки та психології ЗІППО

        

 

 

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Алгоритм дій керівника закладу освіти в умовах карантину

Правила позитивного мислення або світло в кінці тунелю…

Уроки під час пандемії коронавіруса чи уроки коронавіруса